Czym nagrywać filmy na YouTube?

A zatem chciałbyś podbić YouTube i zostać gwiazdą internetu? Masz charyzmę, wiedzę i pomysł na ciekawy kanał? To najważniejsze – teraz wystarczy zaopatrzyć się w dobry sprzęt i odpowiednie oprogramowanie do obróbki video. W tym tekście zajmiemy się tym pierwszym.

Mikrofon pojemnościowy czy inny?

Zacznijmy od dźwięku. Oczywiście jeśli posiadasz kamerę, telefon lub aparat to możesz nagrywać filmy z dźwiękiem. Nie ukrywajmy jednak, że chcąc tworzyć dobre jakościowo materiały, będzie potrzebował zewnętrznego mikrofonu z prawdziwego zdarzenia. Z zasady interesować nas będą dwa rodzaje: dynamiczne i pojemnościowe. Mikrofony dynamiczne są przeważnie nie tak drogie i bardziej uniwersalne. Mikrofony pojemnościowe dają z kolei głębsze, cieplejsze, bardziej „radiowe” brzmienie głosu, ale pozostają nieco bardziej skomplikowane w obsłudze. Weź poprawkę na to, że profesjonalny mikrofon jest zazwyczaj bardzo czuły, a to oznacza, że łatwo wyłapie wszystkie akustyczne niedoskonałości. Zakładam, że nie masz do dyspozycji specjalnego studia, więc z mikrofonem pojemnościowym będziesz musiał nieco uważać (ale wszystko da się zrobić). Ponadto czasem taki sprzęt może wymagać wejścia z odpowiednim zasilaniem. Zwróć na to uwagę, bo jeżeli Twój komputer takowego nie posiada, to będziesz musiał poszukać innego, np. z wejściem USB.

Poza typowymi mikrofonami pojemnościowymi czy dynamicznymi, swoje zastosowanie odnajdują również tzw. mikroporty, czyli niewielkie mikrofony przypinane do marynarki albo ucha (na pewno kojarzysz je z programów telewizyjnych. Takie mikroporty są zazwyczaj bezprzewodowe. Przy sobie mamy nadajnik, a na sprzęcie nagrywającym montujemy odbiornik To przydane, zwłaszcza gdy kręcimy w terenie, albo z jakiegoś powodu będziemy mieli zajęte ręce (np. chcemy rysować, pisać lub gestykulować).

Kamera czy lustrzanka?

Oczywiście tym co rzuca się w oczy najbardziej, pozostaje obraz, co wymusza na nas wybór odpowiedniego sprzętu nagrywający. Podstawowy wybór każdego jutubera to lustrzanka albo kamera, ewentualnie telefon. Rzeczywiście najnowsze smartfony posiadają możliwość nagrywania w HD, nawet w 4K, więc jeśli nie masz wysokich wymagań, może to wystarczy. Najciekawszą optykę oferują jednak lustrzanki, czyli kultowe aparaty, których głębia ostrości robi bardzo dobre wrażenie. Musisz mieć jednak świadomość, że lustrzanka lustrzance nie równa i te tańsze (do 2 tys. zł) nie stanowią sprzętu dedykowanego nagrywaniu video. To tylko ich dodatkowa funkcja. W związku z tym mogą one nie pozwalać na odsłuch dźwięku, albo nie mieszczą filmów dłuższych niż kwadrans. W dodatku starsze aparaty nie dają możliwości nagrywania obrazu bezpośrednio na PC, co ogranicza ich funkcjonalność dość poważnie.

Kamera o dobrej jakości i wszystkich potrzebnych funkcjach może okazać się tańsza niż lustrzanka. Jednak, jeśli bawisz się w fotografię lub po prostu masz już lustrzankę, to osobne kupowanie kamery to raczej zbędny wydatek.

Pomyśl o jeszcze jednym czynniku, o ile chcesz kręcić w terenie, np. pranki lub ujęcia miasta – wielkością sprzętu. Nie chcemy wtedy płoszyć przechodniów, a więc powinniśmy zaopatrzyć się w coś stosunkowo drobnego. Aparat ma tę przewagę, iż ludzie nie są pewni czy nagrywamy film, czy może tylko cykamy zdjęcia.

Komputer z dobrym dyskiem

Na koniec rzecz podstawowa, ale jednak niezwykle istotna, czyli komputer do obróbki. Na świecie sporą popularnością cieszą się maszyny od Apple, czyli MacBooki. Są one skonfigurowane z myślą o maksymalnej optymalności działania i niezawodności, jednak zazwyczaj kosztują fortunę – więc prawdopodobnie i tak zdecydujesz się na starego, dobrego peceta. Raczej odradzałbym laptopa, bo odpowiedni laptop będzie o wiele droższy od peceta o wystarczających „bebechach”.

Najbardziej interesuje nas szybkość procesora, ilość pamięci RAM oraz jakość dysku twardego. Pierwsza wielkość to nie problem, gdyż większość komputerów jest zaopatrzona w jednostki Intela i o ile mocno nie skąpiłeś, procesor nie powinien stanowić kłopotu. RAM-u, im więcej, tym lepiej. Osobiście sądzę, że w dzisiejszych czasach nie ma sensu zadowalać się ilością mniejszą niż 16 GB RAM – to dużo, ale przy obróbce video naprawdę się przyda. A dysk? Zazwyczaj kiedy kupujemy komputer, sklep informuje nas tylko o jednym parametrze, czyli wielkości jego pamięci. Rzeczywiście pliki video potrafią zajmować dziesiątki gigabajtów, ale to najmniejszy kłopot. Znacznie ważniejsza jest prędkość działania dysku. Kiepska prędkość dysku może skutecznie uprzykrzyć nam życie, nawet kiedy mamy dużo RAM i potężny procesor. Dlatego prędkość nie powinna być niższa niż 7200 obrotów na minutę. Natomiast wyborem najlepszym i dziś już nie tak drogim, pozostaje dysk półprzewodnikowy SSD. Operuje on pamięcią flash i jest bezkonkurencyjny jeśli idzie o szybkość, choć zazwyczaj posiada sporo mniejsze zasoby pamięci od standardowych dysków. Z tego powodu często spotyka się kombinacje: podłączenie do jednego komputera dwóch dysków. Jeden służy do przechowywania plików, kiedy SSD może być dyskiem „roboczym”.

Zdajemy sobie sprawę, że to tylko liźnięcie tematu. Być może wątki dotyczące poszczególnych podzespołów zostaną rozwinięte w przyszłych tekstach.

previous post
next post
Related Posts
No comments to read