Czynniki rankingowe – co dziś interesuje Google?

Obecnie Google biorą w rachubę od 120 do nawet 200 czynników, na podstawie których tworzą ranking. Zróbmy skrótowy przegląd najważniejszych spośród nich.

Czynniki rankingu Google zmieniały się z biegiem lat, podobnie jak ich waga. Jednak cel wyszukiwarki nadal pozostaje ten sam: zapewnienie internaucie najlepszej odpowiedzi na trapiące go pytanie tak szybko, jak to tylko możliwe. Obecne czynniki rankingowe wyraźnie pokazują, że Google jest w stanie odróżnić takie użyteczne i wartościowe wyniki wyszukiwań od tych mniej dobrych. Nie ma tu jednego, głównego czynnika; wszystkie wpływają na siebie i tylko optymalna mieszanka prowadzi do pożądanych pozycji.

Najciekawsze jest rosnące obecnie znaczenie „czynników interakcji”. Google dostaje mnóstwo informacji o swoich użytkownikach za pośrednictwem własnej przeglądarki Chrome. Optymalizacja względem odwiedzających osiągnęła więc zupełnie nowy poziom.

Wyliczenie najważniejszych czynników rankingowych

a) Czynniki na stronie

Cała strona musi mieć sens. Nie chodzi już o optymalizację podstron, lecz o to aby cała strona pozostawała spójna. Oprócz wartościowych treści, zagadnienie to obejmuje również reputację strony internetowej, funkcjonalny projekt i informacje o autorze.

Pożegnaliśmy słowa kluczowe. Zgodnie z zapewnieniami, nadrzędnym celem Google jest dostarczanie internautom najlepszych wyników wyszukiwania. Najważniejsze są więc te witryny, które zapewniają wyczerpujące odpowiedzi na dany temat (badanie zamiaru wyszukiwania). Samo umieszczanie słów kluczowych to zdecydowanie za mało. O meta-tagach nawet nie wspominam, bo znacznik keywords już dawno stracił znaczenie.

W rezultacie dłuższa treść wydaje się być lepsza. Co ciekawe, nie chodzi o tworzenie najlepszych treści, ale najbardziej przydatnych. Informacje muszą być łatwo dostępne i czytelne dla odwiedzającego. Bardzo cenne, ale jednocześnie skomplikowane treści mogą być gorzej ocenione niż te, które są krótsze i bardzo przystępne.

Ogólna treść stała się Świętym Graalem pozycjonerów.

2) Czynniki poza treścią

Uaktualniana strona jest lepsza. Aktualne informacje mają tendencję do zajmowania wysokich pozycji. Nawet istniejące dokumenty powinny być regularnie aktualizowane, jeśli ma to sens z punktu widzenia odwiedzającego. Wymiana pojedynczych słów nie dodaje wartości, ale dostosowanie do nowych potrzeb, czyni aktualizację wartościową dla odwiedzającego.

Linki wewnętrzne. Liczba, jakość i anchory linków wyjaśniają robotom Google, w jaki sposób autor strony rozumie i tworzy włąsną witrynę. Ten czynnik jest szczególnie ważny w przypadku starszych witryn z dużą ilością treści.

Szybkość witryny. Szybkość ładowania jest coraz ważniejszym tematem dla Google. Powoduje, iż wolniejsze witryny mają gorszą pozycję, nawet jeśli dysponują bardzo wartościowymi treściami.

3) Czynniki związane z domeną

Historia domeny. Aktywność lub brak aktywności domeny od momentu rejestracji nadal ma duży wpływ na ranking.

Cenna, niepowtarzalna treść. Najważniejszy czynnik w całej zabawie: stale dodawana, dobra treść. Im więcej unikatowych, wartościowych treści ma strona internetowa, tym lepiej.

Czas działania strony internetowej. Bardzo ważny jest także czas działania, czy też dyspozycyjność witryny. Jeśli robot Google nie może wejść na portal przez kilka dni, może go nawet całkowicie wykluczyć.

4) Czynniki poza stroną

Linkbuilding. Linki prowadzące z zewnątrz na naszą stronę, nadal są alfą i omegą optymalizacji. Sam Google zaleca zbieranie linków, korzystanie z mediów społecznościowych i społeczności (oczywiście bez spamowania). Ogólna liczba linków jest więc bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsza wysoka jakość łączy. Wzrost liczby odsyłaczy jest silnym sygnałem zwiększającym popularność strony, z którą są połączone. Zmniejszenie ich liczby daje wyszukiwarce sygnał dwrotny.

Linki redakcyjne. Odnośniki zawarte bezpośrednio w treści redakcyjnej są znacznie cenniejsze niż na przykład linki ze specjalnych witryn partnerskich, z paska bocznego lub obszaru stopki.

Ogólnie rzecz biorąc, link jest naprawdę dobry, jeśli także przyciąga zainteresowanych użytkowników.

5) Czynniki interakcji

Czynniki te stają się coraz bardziej interesujące, zwłaszcza odkąd Google dostaje więcej danych o swoich użytkownikach. Witryny, które są dostępne od dłuższego czasu, mogą zrobić wiele, aby zoptymalizować ten element.

CTR. Współczynnik klikalności wyników wyszukiwania ma bardzo duże znaczenie dla rankingu. Dzięki meta-tagom, czyli tytułowi, opisowi oraz adresowi URL, możemy zachęcić osobę przeglądającą Google do kliknięcia w naszą stronę i poprawić CTR. Ważny jest też średni CTR dla całej domeny. Dlatego warto selektywnie optymalizować stronę lub nawet usuwać podstrony o bardzo niskim CTR.

Współczynnik odrzuceń i długość pobytu.  Współczynnik odrzuceń i czas użytkowania ze strony wpływa również na ranking. Czysta optymalizacja CTR, przy wysokim współczynniku odrzuceń będzie miała zazwyczaj negatywny wpływ. Osoba szukająca musi rzeczywiście znaleźć to, czego szuka na stronie internetowej.

6) Sygnały marki

Google oficjalnie potwierdziło, że dobrze znane marki mają pozytywny wpływ na ranking. Witryny porządnych marek mają tendencję do rankowania szybciej i lepiej także, jeśli tworzą nową witrynę; jak również są mniej podatne na negatywne SEO. Zaufana marka tworzy wiele małych sygnałów, takich jak bardzo wysokiej jakości łącza z renomowanych źródeł, ale także aktywne konta w social mediach.

 

Podsumowując, to jasne, że Google jest już na zaawansowanym etapie do osiągnięcia swojego celu, jakim jest jak najszybsze dostarczenie osobom poszukującym najlepszych odpowiedzi na ich pytania. SEO już dawno przestało wiązać się z indywidualnymi czynnikami, takimi jak słowa kluczowe lub linki zwrotne. Najlepsze wyniki przyniesie tylko porządna interakcja treści i zapewnienie użytkownikom tego, czego potrzebują.

previous post
next post
Related Posts
No comments to read