Oferta: Założenie lub przeniesienie bloga
Czym jest blog?

W zasadzie definicja bloga w ciągu ostatnich lat uległa dość mocnemu rozrzedzeniu. Gdybyśmy cofnęli się w czasie o dwie dekady, sprawa byłaby znacznie prostsza: blog to osobisty pamiętnik, zazwyczaj spoczywający na platformie utrzymywanej przez któryś z wielkich portali. Nie były zbyt piękne, ani treściwe, ale pozwalały przeciętnemu internaucie dzielić się swoimi uczuciami, poglądami i ocenami z zupełnie obcymi ludźmi.

Obecnie blog służy do czegoś więcej niż tylko uzewnętrzniania swoich myśli. Istnieją blogi branżowe, blogi kulinarne, blogi modowe, blogi naukowe, blogi podróżnicze, blogi firmowe, blogi specjalistyczne… Do wyboru do koloru. Jeżeli tylko parasz się czymś oryginalnym, prowadzisz interesujący tryb życia, masz coś do przekazania – możesz okazać się nietuzinkowym blogerem, który w mig zyska grupę oddanych czytelników.

Dlaczego nie miałbym założyć bloga samodzielnie?

Cechą blogów jest to, że może je redagować każdy: od maklera giełdowego po gospodynię domową. W związku z tym istnieją miejsca umożliwiające szybkie i sprawne postawienie bloga, niewymagające znajomości nawet podstaw HTML-a. Najpopularniejszą tego typu platformą obecnie jest Blogger należący do Google. Nie będziemy Cię oszukiwać: w wielu przypadkach taka strona okazuje się wystarczająca. Jeśli chcesz tworzyć przede wszystkim dla samego siebie i po prostu odczuwasz potrzebę przelewania myśli na papier – nie ma sensu kombinować.

Doświadczenie setek blogerów pokazuje jednak, że każdy poczytny twórca ostatecznie pragnie sprawdzić swój potencjał i chce wypłynąć na szerokie wody profesjonalnego blogowania. Potrzebuje własnego serwera, oficjalnej domeny, promocji, profilu na facebooku i wreszcie eleganckiego bloga postawionego w najchętniej wybieranym systemie świata, czyli w WordPressie. Jest z tym trochę roboty i w niejednym miejscu można popełnić błąd, zwłaszcza jeśli nie posiada się w tym temacie żadnego doświadczenia.

W tym miejscu pojawiamy się my. Zaproponujemy Ci hosting, pomożemy w kupnie domeny, zainstalujemy WordPressa, wdrożymy analitykę i przydatne wtyczki, wspólnie wybierzemy szablon i go odpowiednio dostosujemy do Twoich potrzeb. Ty skupisz się na pisaniu i przyciąganiu czytelników.

Dlaczego akurat WordPress?

Jak wspomnieliśmy istnieją różne systemy umożliwiające łatwe i przyjemne blogowanie, jednak to właśnie WordPress opanował Polskę jak i cały świat. Dlaczego? Oto krótka lista zalet odróżniających WP od Bloggera i podobnych mu platform.

1. Dostajesz pełny wgląd do kodu swojej strony. Laikowi może wydawać się to czymś zbędnym, ale gdy zyskasz nieco więcej wiedzy i doświadczenia możesz zechcieć spersonalizować swoją stronę. WP możesz edytować dowolnie, bez żadnych ograniczeń, instalując takie skrypty i tworząc takie szablony na jakie tylko pozwoli Ci wyobraźnia.

2. WP jest ładniejszy. Owszem, istnieje również setki layoutów dla Bloggera, jednak to naprawdę nic w porównaniu do sceny wytworzonej wokół WordPressa. Poza tym, jak wspomnieliśmy, pełny dostęp do kodu źródłowego pozwala dowolnie manipulować zainstalowanym szablonem.

3. Wtyczki. Istnieją pluginy niemal do wszystkiego. W dodatku przeważająca część pozostaje darmowa.

4. Kiedy strona spoczywa na Twoim serwerze to jej los zależy wyłącznie od Ciebie, a to nie zawsze jest regułą. Przykładowo, istniejąca od wielu lat platforma blogowa Onetu jest stopniowo wygaszana, a tworzone przez dekady blogi znikną. Pojawiły się już podobne plotki dotyczące Bloggera.

5. Dostajesz wszystko co potrzebne aby zawojować wyszukiwarki. Własna strona, pod własną domeną, na WordPressie z odpowiednimi wtyczkami, pozwalają na w pełni efektywne działania SEO, a więc optymalizację i pozycjonowanie Twojego bloga w Google.

6. Kompatybilność z mediami społecznościowymi. Nie ma przeszkód abyś wdrożył na swoim blogu komentarze Disqus czy nawet z Facebooka.

7. Jesteś panem na włościach. To Twój blog, z którym możesz robić co Ci się żywnie podoba!

Czy strona mi się spodoba?

System WordPress, z którego skorzystamy, posiada niemal nieograniczone możliwości w sferze dostosowywania wyglądu do gustu użytkownika. Jeśli postanowisz skorzystać z naszych usług, postaramy się znaleźć taki szablon i tak go zedytować, aby odpowiednio współgrał z charakterem Twojej działalności. Ustalimy kolorystykę, wybór fontów oraz układ strony, a w miarę technicznych możliwości spełnimy również Twoje indywidualne życzenia.

Pamiętaj ponadto, że niczym nie ryzykujesz. Po skończeniu prac nad projektem, zostanie Ci on przedstawiony i jeżeli z jakiegoś powodu kompletnie by Ci nie odpowiadał – nie musisz go przyjmować. Wybór należy do Ciebie.

Co dalej?

Co z domeną?

Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją, zarówno pod względem wizerunkowym jak i przyszłej optymalizacji SEO, jest postawienie strony pod adresem twojastrona.pl. Oczywiście jeżeli domeny jeszcze nie posiadasz możemy ją w Twoim imieniu zarejestrować i podpiąć no nowo stworzonej strony. Zazwyczaj w pierwszym roku działania domena pozostaje bezpłatna.

Co z serwerem?

Chyba jedyną wadą (choć ma też dobre strony) bloga poza blogspotem, pozostaje wymóg posiadania własnego serwera. Rzecz jasna służymy pomocą i doradzimy wybór serwera, który spełni Twoje potrzeby.

Istnieje też inna, znacznie tańsza opcja. Małe strony (w tym niewielki blog firmowy albo osobisty) mogą korzystać z hostingu łączonego. Witryna spocznie na naszym serwerze, wraz ze stronami innych klientów, którzy zdecydowali się na taki wariant. W ten sposób koszty się rozkładają, a Ty nie musisz martwić się szczegółami technicznymi. Opłata w tym wariancie wynosi 50 zł na rok.

Jesteś zainteresowany?
the comments are closed